Strathclyde SportCurrent Sports Scholars

The Dr Jack Dunlop Elite Athlete Scholarship Recipients 2020/21

 NameSportFaculty
  Alex Dunn Badminton Faculty of Humanities & Social Sciences
Alessandro Schenini Athletics Faculty of Engineering

2020/21 Gold Performance Sport Scholarship Recipients

 NameSportFaculty
Fraser Angus Athletics Faculty of Science
  Emma Barrie Netball  Faculty of Humanities and Social Science 
  Andy Brown Windsurfing Faculty of Engineering
Beth Goodwin Netball Strathclyde Business School
Niamh McCall Netball Faculty of Engineering
  Mark Stewart Cycling  Faculty of Humanities & Social Sciences 

2020/2021 Silver Performance Sport Scholarship Recipients

 NameSportFaculty
  Noah Canby Triathlon  Faculty of Science
  Jamie Dobie Rugby Union  Strathclyde Business School
Jacob Holmes Canoe Faculty of Engineering
Greg Kelly Athletics Strathclyde Business School
  Kerry MacAngus Athletics Faculty of Humanities & Social Sciences
Catriona MacDonald Netball Faculty of Engineering
  Holly McArthur Athletics Strathclyde Business School
  Rufus McLean Rugby Union  Faculty of Humanities & Social Sciences 
  Katie Taylor Swimming Faculty of Engineering
  Laura Milne Canoeing

Faculty of Science

  Mhairi Patience Athletics  Faculty of Humanities and Social Sciences
  Adam Pringle Badminton Faculty of Engineering
  Rachel Sugden Badminton Faculty of Engineering
  Philippa Watkin Climbing Faculty of Engineering

 

The Professor David C. Sherrington FRS Sports Award Recipient 2020/21

 NameSportFaculty
  Calum Young Triathlon Faculty of Science

The rUK Sports Award Recipient 2020/21

 NameSportFaculty
  George Breese Rugby Union Strathclyde Business School

 

The 2020/21 Bronze Performance Sport Scholarship Recipients

 NameSportFaculty
  Rachel Andrew Badminton Faculty of Engineering
Trystan Andrews Rugby Union Faculty of Engineering
  Iain Carmichael Rugby Union Faculty of Humanities and Social Sciences
  Kenneth Cheung Badminton  Faculty of Engineering 
  Cameron Crooks Football  Faculty of Engineering
  Peter Crowson Cycling  Faculty of Engineering
  Dylan Curry Table Tennis  Faculty of Business
  Emma Fraser Hockey  Faculty of Humanities and Social Sciences
  Louis Galasso Karate  Faculty of Engineering
  Laura Grant Cricket Faculty of Engineering
  Jacob Lineen Rugby Union  Strathclyde Business School
  Andrew McAllister Hockey Faculty of Engineering
  Fraser Moodie Climbing  Faculty of Engineering
  Vittorio Pezzaioli Canoe  Faculty of Engineering
  Lucian Procopciuc Taekwondo Faculty of Science
  Nicole Ramage Volleyball Strathclyde Business School
  Emma Ruthven Karate Faculty of Humanities & Social Sciences
  Aisha Saini Hockey  Faculty of Science
  Sarah Sidebottom Badminton Faculty of Humanities & Social Sciences
  Matthew Smith Athletics  Faculty of Humanities & Social Sciences 
  Daniel Smith Athletics  Strathclyde Business School
  David Sturgess Cricket Faculty of Engineering
  Gillian Thomson Netball Strathclyde Business School
  Declan Tobin Para Table Tennis Faculty of Humanities & Social Sciences
  Christian Townsend Rugby Union Faculty of Science
  Ellen Watson Cricket Faculty of Engineering