Strathclyde Sport Performance Sport Scholars 2019/20

The Dr Jack Dunlop Elite Athlete Scholarship Recipients 2019/20

NameSportFaculty
Andy Brown Sailing Faculty of Engineering
Alessandro Schenini Athletics Faculty of Engineering

2019/20 Gold Performance Sport Scholarship Recipients

NameSportFaculty
Fraser Angus Athletics Faculty of Science
Alex Dunn Badminton Faculty of Humanities & Social Sciences
Beth Goodwin Netball Strathclyde Business School
Rob Harwood Hockey Faculty of Humanities & Social Sciences
Niamh McCall Netball Faculty of Engineering

2019/20 Silver Performance Sport Scholarship Recipients

NameSportFaculty
Miraji Ahmed Athletics Faculty of Engineering
Emily Craig Athletics Faculty of Engineering
German Duran Judo Faculty of Engineering
Jacob Holmes Canoeing Faculty of Engineering
Greg Kelly Athletics Strathclyde Business School
Kerry MacAngus Athletics Faculty of Humanities & Social Sciences
Holly MacArthur Athletics Strathclyde Business School
Joe McConnell Hockey Faculty of Engineering
Laura Milne Canoeing

Faculty of Science

Philippa Watkin Climbing Faculty of Engineering
Calum Young Triathlon Faculty of Science

The Professor David C. Sherrington FRS Sports Award Recipient 2019/20

NameSportFaculty
Adam Pringle Badminton Faculty of Science

2019/20 Bronze Performance Sport Scholarship Recipients

NameSportFaculty
Rachel Alexander Athletics Faculty of Engineering
Rachel Andrew Badminton Faculty of Humanities & Social Sciences
Trystan Andrews Rugby Union Faculty of Engineering
Calum Bell Sailing Faculty of Engineering
Abby Callaghan Football Faculty of Humanities & Social Sciences
Luke Carson Curling Faculty of Engineering
Mairi Fletcher Hockey Faculty of Humanities & Social Sciences
Laura Grant Cricket Faculty of Engineering
Catriona MacDonald Netball Faculty of Engineering
Calum MacDonald Karate Faculty of Engineering
Andrew McAllister Hockey Faculty of Engineering
Jack McKenna Athletics

Strathclyde Business School

Rufus McLean Rugby Union Faculty of Humanities & Social Sciences
David McMath Shooting Faculty of Engineering
Lucian Procopciuc Taekwondo Faculty of Science
Nicole Ramage Volleyball Strathclyde Business School
Christopher Scott Karate

Faculty of Engineering

Elizabeth Seed Canoeing Faculty of Engineering
Sarah Sidebottom Badminton Faculty of Humanities & Social Sciences
Annabel Skuse Curling Faculty of Engineering
Rachel Sugden Badminton Faculty of Engineering
Katie Taylor Swimming Faculty of Engineering
Gillian Thomson Netball Strathclyde Business School
Declan Tobin Para Table Tennis Faculty of Humanities & Social Sciences
Ellen Watson Cricket Faculty of Engineering