Members

Adriano Martufi 

Amy Kirby (Institute for Criminal Policy Research)

Ana Guerreiro (Porto)

Andreia de Castro-Rodrigues (Fernando Personssoa)

Andrew Ashworth (Oxford) 

Anita Nagy (Miskolc, Hungary)

Anna Margaryan (Yerevan St U) 

Karen Harrison (Hull)

Anthea Hucklesby (Leeds) 

Asa Wettergren (Stockholm) 

Barbora Jekielek Henzl (Ministry of Justice, Czech Republic)

Carly Lightowlers (Leeds)

Cassia Spohn (ASU)

Cátia Pontedeira (University Institute of Maia, Portugal)

Christine Morgenstern (Greifswald)

Chris Bennett (Sheffield) 

Cyrus Tata (Strathclyde)

David Hayes (Sheffield)

Denis Bracken (Manitoba) 

Diana Richards (UCL)

Dmitriy Skougarevskiy (St Petersburg)

F.K. Schoep (Leiden)

Eef Goedseels (NICC, KU Leuven)

Ester Blay Gil (Girona, Catalunya /Spain)

Jean Anne Kennedy (Waterford, Republic of Ireland)

Elena Larrauri (Pompeu Fabra)

Emma Milne (Plymouth)

Estella Baker (De Montfort) 

Fiona Jamieson (Edinburgh) 

Frances Pakes (Portsmouth)

Gavin Dingwall (De Montfort)

Gemma Birkett (Winchester)

Georgina Firth (Lancaster)

Ghassem Ghassemi (Iran)

Gillian McIvor (Stirling)

Grazia Mannozzi (Insubria) 

Greta Baldani (Bologna)

Gwen Robinson (Sheffield)

Harry Annison (Oxford)  

Helen Coverdale (LSE) 

Hilde Wermink (Leiden)

Ian Marder (Maynooth, Republic of Ireland)

Ian O'Donnell (UCD) 

Ioan Durnescu (Bucharest)

Irene van Oorschot (Rotterdam)

Ita Burke (Probation service Ireland)

James Byrne (Mass) 

Jan de Keijser (Leiden) 

Javier Velasquez (Glasgow)

Jay Gormley (Strathclyde)

Jessica Jacobson (Birkbeck)

Jose Pina-Sánchez (Leeds)

José R. Agustina (UIC)

Julian Roberts (Oxford Crim Centre)  

Katja Šugman (Ljubljana)

Keir Irwin (Sheffield)

Kristel Beyens (VUB)

Leo Cheliotis (Queen Mary)

Les Humphreys (Lancaster)

Loraine Gelsthorpe (Cambridge, England & Wales)

Louise V. Johansen 

Lucas Noyon (Leiden)

Lyndon Harris (Oxford)

Marguerite Schinkel (Edinburgh) 

Maria Anagnostaki (Athens)  

Martine Evans (Reims)

Mary Rogan (Trinity College, Dublin)

Mary Neal (Strathclyde)

Max Lowenstein (Bournemouth)

Miha Hafner (Ljubljana)

Miheala Vidaicu (Moldova)

Mika Sutela (Eastern Finland)

Mike Hough (Birkbeck)

Mike Nellis (Strathclyde)

Miklos Levay (Constl Court Hungary & Etovos Lorand U)

Miranda Boone (Utrecht)

Mojca M. Plesničar (Ljubljana)

Niamh Maguire (Waterford) 

Nicky Padfield (Cambridge)

Nicola Carr (QUB)

Nicole Bögelein (Cologne)

Nienke Doornbos (Amsterdam)

Pamela Ugwudike (Swansea)

Paula Kautt (UCL)

Pauline Schuyt (Leiden)

Pedro Miguel Freitas (Minho)

Peter Mascini (Rotterdam)

Petra Masopust Šachová (Palacky University Olomouch, Czech Republic)

Ralph Henham  (Nottingham Trent)

Rasmus Wandall (Copenhagen)

Richard D. Hartley (UTSA)

Rob Canton (De Montfort)

Sigrid van Wingerden (Leiden)

Sophie de Saussure (University of Ottawa)

Stephan Terblanche (University of South Africa)

Stephanie Wallace (Lancaster)

Steven Belenko (Temple)

Stewart Field (Cardiff)

Stina Bergman Blix (Stockholm)

Supakit Yampracha (Strathclyde)

Suzanne Vella (Probation Service Ireland) 

Thanyanuch Tantikul (Strathclyde / Thailand)

Thomas O'Malley (NUI Galway)

Vadim Volkov (European University at St. Petersburg)

Veerle Scheirs (VUB)

Ville Hinkkanen (Nilp Helsinki) 

Yannick van den Brink (Leiden)

Zelia Gallo (LSE)